קורס העצמה אישית

אהבה עצמית

מהי אהבה עצמית ?

אהבה עצמית היא אהבה של האדם את עצמו עם חסרונותיו וחוסר השלמות שלו, עם טעויותיו ועם הפגמים שלו. אהבה עצמית אינה תלויה באירועים חיצוניים ואינה מערערת את יחסו של האדם לעצמו כתלות בהצלחה או בכישלון. כאשר אדם מבין לעומק שהוא מוצלח כפי שהוא ללא תלות באירוע חיצוני, הוא נחשב כאוהב את עצמו. 

קל לבחון אהבה עצמית ביחס של אדם לעצמו ברגעי משבר. אם ברגעים קשים אדם מלקה את עצמו ומעניש את עצמו או אפילו מדבר אל עצמו בצורה לא מכובדת, אזי אדם זה לוקה בחוסר אהבה עצמית. החוכמה היא לאהוב את עצמנו ללא תנאי , ללא תלות בהצלחות ובכישלונות, לכבד את עצמנו ולדעת שבכל רגע נתון אנחנו עושים את המיטב שלנו.

אם לא הצלחנו סימן שלא היו לנו את הכלים להצליח, אחרת, אם היו לנו את הכלים, היינו משתמשים בהם. חשוב לזכור שלא מדובר בן או לא. אהבה עצמית זו הדרך ולא התוצאה. החיים הם אוסף של אירועים וגם אם עכשיו לא התיחסנו בכבוד לעצמנו או לזולתינו , ברגע הבא תמיד אפשר לבחור אחרת.

 

מהי החשיבות של אהבה עצמית בחיינו?

כאשר אדם אוהב את עצמו ומכבד את עצמו בכל רגע נתון , הוא גם מכבד את כל הסובב אותו. אותו אדם ימשוך אנשים שאוהבים את עצמם לחייו מתוך עיקרון ״ דומה מושך דומה״. אירועי חייו בין אם יראו חיוביים או שליליים בחייו יגרמו לו לגדול ולא להתקע ולהאשים אחרים. מכאן כל אירוע בחייו של אדם מתחיל ונגמר באהבתו לעצמו. 

כל הסתכלותו על המציאות לא תגיע ממקום מבקר אלא ממקום סולח ומכיל. אותו אדם לא מסתכל על החיים בהתנשאות אלא מסתכל ממקום של הצורך לעזור. אהבה עצמית יכולה לגרום לאדם לראות כל אירוע ממקום רך ואוהב ולא ממקום של ביקורת וכעס. אין ספק שככל שאדם יותר אוהב ומקבל את עצמו כך האינטראקציות היומיומיות שלו יותר מהנות. חייו מלאי סיפור ורמת האושר שלו משתפרת ככל שאהבתו לעצמו גוברת.

 

כיצד מפתחים אהבה עצמית? 

 1. מתמלאים בתחושת ״יש״ ובהכרת הטוב – מחברת עם כל הדברים שיש לכם בחיים יכולה להתחיל לגלגל את כדור השלג. בהתחלה תתמקדו בחומר ועם הזמן תעריכו את האוויר שיש לכם בלי סוף, את השמחה שמתעוררת בגופכם כאשר הילד שלכם מצליח במשהו ועוד אירועים קטנים שפתאום המבט יופנה אליהם. שינוי הפוקוס מרמת הבעיה לרמת ה״יש״ מעלה משמעותית את רמות השמחה בגוף.
 2. מדברים לעצמנו בכבוד כמה שרק ניתן- כאשר אדם מדבר בזלזול כלפי עצמו או כלפי כל אחד אחר, הוא מתחיל לרוקן את מאגרי האנרגיות של עצמו. הסיבה שאנשים אוהבים את זה כל כך כי הם לא רגילים להיות מלאים אנרגטיים. הם מרגישים צורך ״ לבזבז״ קצת. 
 3. מחליפים מחשבות שליליות בחיוביות- מפתחים גישה חיובית לכל דבר ובעיקר לעצמכם.גישה חיובית מתפתחת ע״י תכנים חיוביים ומדיטציות חיוביות.
 4. רואים סרטוני מוטיבציה או קוראים ספרים שמרימים מצב רוח- הסוד נעוץ בתחושה. אם אתם ממלאים את עצמכם בתחושה טובה כמה שיותר, האנרגיה מטפסת בהדרגה ועם הזמן החיים נראים אחרת. 
 5. עושים ספורט כדי להרגיש טוב -ספורט משפר מצב רוח. הליכה,שחיה או כל אימון אירובי או אנאירובי גורם לגוף להכניס יותר חמצן ולהפרשת הורמונים שגורמים לתחושה טובה.
 6. השתקת המחשבות ע״י מדיטציה- מדיטציות של שקט מתחילות עם הזמן להפעיל בצורה יזומה את מוח ימין, דבר שמגרה את ההפעלה שלו יותר ויותר. תחילת תרגול המדיטציה הוא מוזר ולעיתים מאתגר. הסיבה נעוצה בעובדה שאנחנו לא יודעים איך זה מרגיש לא לחשוב. יש לנו בעיה לא להעסיק את המוח הקוגנטיבי לוגי כל הזמן. ברגע שנכנסים מוקדי שקט לחיינו משהו המוח מתחיל להרגע וגם הסיפורים הפנימיים מתחילים להשתתק.
 7. הימנעות מרכילות- רכילות היא ביקורת שמופנית החוצה והיא שואבת אנרגיות וכדאי להימנע ממנה.היא מפעילה את הגלגלים הלא נכונים וגורמת לפטפוט התמידי להגביר את הווליום. השקטת הפטפוט יעביא איתו עליה אנרגטית. 

 

כיצד אהבה עצמית עוזרת לפתרון קונפליקטים פנימיים?

קונפליקטים פנימיים נובעים בעיקר מביקורת של האדם כלי עצמו.אדם שלא מקבל את עצמו או את המציאות שבה הוא חי מייצר התנגדות גופנית ומחשבתית. התנגדות זו נובעת מהרגל של המוח להיות רועש רוב שעות היום. מח שקט לא מייצר התנגדות כי הוא נמצא בהווה ובהווה נמצא כל מה שאנחנו רק צריכים.

קונפליקטים נגרמים מהרגלי העבר והסתכלות על העתיד. הם נובעים מהעובדה שהמוח בורח מתוך המרחב של ההווה. קונפליקטים נגרמים מהפער שבין החיים העכשוויים והתנגדות להם והרצון להיות במקום אחר לחלוטין. גישה זו שמייצרת התנגדות רבה בגוף וצורכת הרבה אנרגיה ומשאירה אתכם עייפים ומובסים. כאשר אדם אוהב את עצמו ומקבל את עצמו ואת חייו הדיאלוג הפנימי ברוב המקרים יורד בצורה משמעותית או נפתר. 

לי לקח המון שנים להגיע לקבלה של החיים כמו שהם וגם זה מגיע בתקופות. יש תקופות שאני יותר נלחמת אבל רק שאני משחררת את המלחמה ומקבלת קבלה מוחלטת את החיים פתאום יש סוג של שקט שלא היה לפני כן. 

יש לנו המון כח ליצור את המציאות שאנחנו רוצים אבל שמדובר על בריאת מציאות ע״י המחשבה היא צריכה לעבור בדרך כלל דרך כניעה. כניעה זה נשמע תבוסתני. מי רוצה להיכנע? אני גיליתי עם השנים שאנשים שמוותרים על המלחמה הם דווקא החזקים ,והנכנע פשוט מבין את טבעה של המציאות ואת חוקיה ומנצל את האנרגיה שלו למטרות בריאה ולא מלחמה. 

 

איך אהבה עצמית מסייעת בבניית זוגיות? 

כאשר אדם אוהב את עצמו, מקבל את עצמו מפרגן לעצמו, קל לו מאוד לאהוב, לקבל ולפרגן לסביבתו.מערכות יחסים נבנות על היכולת לתת ולקבלת אהבה ופרגון וכאשר אדם מבין מי הוא ומשקיע בעצמו, קל לו לעשות זאת גם לאחרים.אדם שמשקיע בעצמו מרגיש מהי מלאות ומבין את החשיבות של זה כלפי בן זוגו. יש לאדם כזה פנאי ושקט גם לאהוב את זולתו בכל ליבו.

אנשים שחסרים את החיבור הפנימי והאהבה לעצמם משקיעים אנרגיות רבות בפיצויים  והם חסרי כוחות להשקיע בעצמם מתוך מקום מחובר. אנשים אלו מכבים שריפות עם עצמם ולא משקיעים בפריחה של עצמם. אשמח לסייג פה דבר מה. אם אנו מתווכחים עם בן הזוג זה לא אומר שאיננו אוהבים את עצמנו. יתכן שיש נקודות עיוורות בתוך הפזל אבל בתמונה הכללית הדברים עובדים טוב.

הכל עיניין של מינונים ומאיפה נקודות הכוח שלנו. כלל אצבע מאוד כללי שניתן לתת כאן שכאשר אדם מרוצה ומסופק ממערכות היחסים שלו בגדול, זה אומר שהיחס שלו כלפי עצמו יותר שלם. 

 

כיצד ניתן לתרגל אהבה עצמית?

בראש ובראשונה אהבה עצמית זה קבלה שאני טוב כפי שאני. אני כמובן יכול להשתפר אבל בכל רגע נתון אני מוצלח. אהבה עצמית זה לדעת גם לקבל וגם לתת בצורה מאוזנת.אהבה עצמית זו השקעה בעצמכם. אהבה עצמית זה לפנות זמן ולעשות דברים שאתם אוהבים . לפעמים לפני כולם להשקיע בכם. כשילדיי היו קטנים כל הזמן שמעתי את המשפט אמא טובה זו אמא מרוצה.

כדאי להשקיע בנו. זו לא אגואיסטיות. זה השקעה במשאב שנקרא אתם. אהבה עצמית זה לשים את עצמכם במקום טוב ולאפשר לעצמכם לצמוח. אהבה עצמית זה להשקיע בדברים שעושים לכם טוב. כדי לתרגל אהבה עצמית עשו את הדברים הבאים:

 1. פנו זמן לעצמכם במשך השבוע
 2. הכירו את עצמכם לעומק, מה הערכים שלכם ,צרכים שלכם, נקודות חוזקה אהבות( בתוכנית גלי את עצמך יש השקעה גדולה על ללמוד איך להרגיש טוב ואיך לחלום.
 3. תתחילו לעשות אקטים שיעשו לכם טוב. זה לא נותן לגיטימציה לעשות אינסוף קניות. הכל צריך להיות מאוזן. לדעתי הדבר הכי חשוב להשקיע בו זה ההרגשה הפנימית. מלאו את עצמכן בחויות עוצמתיות עם עצמכן. 
 4. תסתובבו עם אנשים שמרימים לכם. 
 5. תרשו לעצמכם לחלום את החלומות שלכם. 

 

למה חשוב לתרגל?

רק בתרגול המוח יוצר קשרים חדשים. תרגול הוא שם המשחק. היופי בתרגול הוא שאתם לא זקוקים לאף אדם שיספר לכם וילמד אתכם. אתם כבר לא צריכים מחקרים ונוסחאות.

ע״י תרגול אתם פשוט יודעים מה נכון לכם. אתם מרגישים את זה בתאי גופכם וגם אם משהו יגיד לכם משהו אחר, יתכן שזה נכון לגביו אבל אתם יודעים מה נכון לגביכם ומכאן הכוח שלכם מתחיל לנבוע. תרגול הופך אתכם ליודעים ולא חושבים ומכאן כוחו.

אני מאמינה גדולה בתרגול ולכן נוצרו סרטונים ומדיטציות באתר שמטרתן לגרום לכם לתרגל באופן יומיומי. אחרי תקופה פתאום תרגישו את ההבדל. בהתחלה זה עוד מטלה אבל עם הזמן זה הופך לטבע שני והתרגול משנה את כל דרך ההסתכלות שלכם על החיים.

 

על איזה הרגלים כדאי לוותר כדי לחזק את האהבה העצמית

 1. רכילות- רכילות היא ביקורת בלתי פוסקת כלפי הסביבה וכלפי עצמכם. היא יותר מסוכנת ממה שהיא נראית כי היא משחיתה את הנפש. 
 2. הלקאה עצמית -הצורך לבקר את עצמנו ולתת לעצמנו תיאורים שליליים מאוד מסוכנת לבטחונו העצמי. היא גורמת לדימוי עצמי נמוך ומגבירה את רמות הורמוני הלחץ בגוף. החלפת האמונה שאני לא מספיק טוב באמונה שאני טוב כפי שאני ועושה את מיטבי בכל רגע נתון יכולה לחולל הרבה ניסים בחייכם.
 3. מתן תירוצים והאשמת הסביבה בסיבה מדוע אינכם מאושרים- כל פעם שאנחנו תולים את אושרנו באנשים אחרים או באירועים חיצוניים אנחנו משילים את האחריות מחיינו ונותנים את הכוח שלנו בידי אנשים אחרים. הבעיה בעניין, שעם השנים, נראה לנו כי איננו אחראים על האושר בחיינו וזה נותן לנו תחושה של חוסר יכולת על חיינו. 
 4. התעסקות בלתי פוסקת בבעיה- כל דבר ששמים עליו את הפוקוס גדל אזי אם מתעסקים רבות בבעיה, היא תלך ותגדל. התעסקות בדברים שאתם טובים ומצליחים בהם תגרום לכם לתחושת יכולת והצלחה, תפנה את הפוקוס למקום שמצליח ועובד בחייכם ותגרום לגוף להיות פחות לחוץ ומכווץ.
 5. פגישה עם אנשים שלא עושים לכם טוב- למילה יש הרבה מאוד כוח. כאשר אדם קרוב אומר את המילה הלא נכונה בזמן הלא נכון, זה יכול מאוד להחליש. הייתי מציעה שתתרכזו בגופכם ותראו מי גורם לכם להרגיש טוב. קרבו אנשים כאלו אליכם והרחיקו אנשים שמנמיכים אתכם. תזכרו כל אחד יכול לחשוב אחרת וזכותכם לעשות טוב לעצמכם.  זה לא אגואיסטיות, זאת אהבה עצמית. כל מי שעושה לכם רע, מזיק לכם צריך שחרור בעוד כל מי שעושה לכם טוב באמת, מחזק אתכם ומאמין בכם, מקומו לידכם.

 

אהבה עצמית זה הבסיס להכל. אם תשקיעו בעצמכם ותפתחו את הרגשות הללו כלפי עצמכם, זו תהיה ההשקעה הטובה ביותר שהשקעתם בחייכם. 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp