מדיטציה מודרכת

מדיטציה היא אימון שמטרתו להרגיע את מערך החשיבה הסוען והעמוס ולהכניס שקט לראש. המטרה העיקרית של מדיטציה היא להתחיל להכיר את דפוסי המחשבה הטורדניים , שמפעילים לנו את הראש כל הזמן ולהתחיל למצוא רגעים של שקט בתוך הבלאגן הבלתי פוסק של החשיבה. כמובן שמדיטציה טובה לפיתוח הריכוז.

מה היא מדיטציה מודרכת?

מדיטציה מודרכת היא מדיטציה אשר בה ניתנות הנחיות שעוזרות בתהליך של השקטת הראש. לעיתים כאשר מתחילים את הדרך, המתרגלים משתדלים יותר מידי או מתאמצים לעשות משהו וכל הכוונה היא להפסיק לעשות. 

כלומר הולכים לכיוון ההפוך. אחד הפתרונות להתמודדות עם מצבי חסר האונים של המתרגלים הצעירים זה מדיטציות מודרכות אשר עוזרות למתרגלים להגיע לסוג של שקט יחסי כדי שיתחילו להבין איך זה מרגיש להיות בשקט.

מה היתרונות של מדיטציה מודרכת ?

היתרון המשמעותי ביותר של מדיטציות מודרכות זהו הפשטות. כל שעליכם לעשות זה לשים את האוזניות על האוזניים, להירגע ולתת למנחה לעשות את עבודתו. יש בזה מן השחרור. 

בדור שלנו כולנו רגילים להיות בעשיה מופרזת וכאן בחוויה של מדיטציה מודרכת, כל שעליכם לעשות זה להיות פסיבי ולתת לשקט פשוט להיכנס פנימה. מדיטציה מודרכת יכולה להרגיע את המתרגל גם ביום וגם בחלומות מה שממשיך את התהליך גם בתום שעות הערות.

איך עושים מדיטציה?

יש סוגים שונים של מדיטציות. אני מאוד אוהבת להשתמש בשיטה של דמיון מודרך ובה שוכבים ומתחילים בתהליכי הרפיה עמוקה של הגוף. 

אנשים רבים אוהבים לעשות מדיטציות בישיבה כדי לא להירדם ולהישאר מרוכזים ומפוקסים לאורך כל זמן המדיטציה. יש מדיטציות בהם מרגישים את תחושות הגוף השונות( ויפאסנה) ומתחילים לפתח ריכוז גבוה לתחושות הגוף ולנשימה.

איזה מדיטציה מודרכת מתאימה לרגיעה?

אני מאוד אוהבת להשתמש בדמיון מודרך לרגיעה. הרעיון המנחה דמיון מודרך לרגיעה הוא שהמתאמן מתחיל להרגיע את הגוף ע״י הדמיון. בדמיונו, המתאמן מגיע למחוזות שהיה בהם(או שלא) והגוף מתחיל להרגיש תחושות של שלווה ורוגע. ברגע שהגוף מתחיל להירגע המוח מפריש חומרים והגוף נרגע עוד יותר. 

וכך הגלגל מסתובב לו. כאשר הגוף מתחיל להרגע (תמיד אפשר יותר ואף פעם לא מגיעים ליעד , זה מסע אינסופי) גלי המוח מתחילים להאט את הקצב.כאשר זה קורה ניתן באופן טבעי לתכנת את התת מודע להעלאת השמחה בחיים, חיבור למקומות גבוהים או אפילו חיזוק האהבה העצמית.

איזה סוג של מדיטציות מודרכות מתרגלים לפני השינה?

לפני השינה כל חוויה רגועה ונעימה שתכניסו לראש שלכם תשפיע על השינה שלכם. גלי המוח מאטים את עצמם באופן טבעי והעבודה נעשית באופן טבעי. אני מאוד אוהבת לעשות מדיטציות מודרכות כי הן מאוד קלות למתחילים. פשוט מקשיבים ונרגעים וכל השאר קורה מאליו. יש מדיטציות מודרכות של נופים יפים ורגועים. 

יש מדיטציות מודרכות של כדורי אור שנכנסים אל הגוף וממלאים את הגוף באהבה חמה, מכילה וסולחת. יש מדיטציות מודרכות שמיועדות להוריד כאבים פיזיים ונפשיים ומדיטציות מודרכות להפסקת עישון. כל עוד הגוף במצב רפוי, האינפורמציה היא מרגיעה מנחמת וחיובית, רק טוב יכול לצמוח מזה.

איך מדיטציות מודרכות משפיעות על החלומות?

כאן אני חייבת לספר מתוך חוויותי האישיות. לי היו חלומות מאוד מבולגנים. היה לי המון בלאגן בחלומות שהשפיע על התחושה שלי בבוקר. הייתי קמה בבוקר בתחושות של בלבול וחוסר שקט(כשהייתי זוכרת את החלומות).

מאז שהתחלתי לנהל יומן חלומות,כשאני פותחת את עיני אני מיד רושמת את החלום. מה שאני מבחינה הוא שבלילות שאני נכנסת לשינה עם מדיטציה קצרה וחיובית על תובנות היום, שמה את הפוקוס על היופי של החיים ומרגיעה את הגוף טרם כניסתי לישון אני שמה לב שיש דרמות בחלומות אבל התגובה שלי את הדרמות היא הרבה יותר רגועה. 

פתאום החלומות פחות משפיעים על התחושות שלי ואני עדיין נשארת מאוד רגועה סביב החלום. התחושה היא מאוד מעניינת ועוצמתית להיות במקום, שלמרות שהמציאות בחלום היא מורכבת אני עדיין שקטה ורגועה. אני תולה את השינוי בפוקוס שאני שמה למדיטציה המודרכת. 

אם אני הולכת לישון רגועה מאוד , אני מגיבה באותן תחושות של רוגע גם בחלומי. המשמעות של זה שבזמן שכויכול איני מודעת וחולמת  התהליך של הרגיעה ממשיך וההתפתחות שלי לא נעצרת בלילות .