אהבה עצמית

אמונה עצמית

מהי אמונה עצמית

אמונה עצמית זה היכולת של אדם להאמין ביכולותיו. היכולת להאמין ביכולות באה לידי ביטוי בעיקר בימים קשים ומורכבים. בימים שהכוח אוזל, מעניין לראות איך אדם מגיב לעצמו ולמעשיו. אם בימין כאלה, אדם מלא אשמה, ביקורת וכעס, אז האמונה העצמית שלו בעצמו ובסיטואציה רופפת יותר. כמובן שזה טבעי. רוב בני האדם נוטים להסתכל על מעשיהם ולשפוט את עצמם.

אם נכיר את עצמנו יותר לעומק, נדע שכל סיטואציה שקוראת לנו בחיים , נועדה להחזיר אותנו לעצמנו ולא נשפוט את הדרך שבה נהגנו אלא נקבל אותה באהבה נוכל לפתח אמונה עצמית חזקה. ברגעי משבר, וכישלון אנחנו נבנים ומתפתחים מעלה. שם, ברגעים אלו, אנחנו עושים חשבון נפש ויכולים להסיק מסקנות וללמוד.

אנשים שחוזרים לעצמם כלומר, מכירים את עצמם על בסיס יומיומי ,לא יצטרכו אירועי חיים שיחזירו אותם לעצמם ויגרמו להם להכיר את עצמם טוב יותר. לדעתי יש שתי חוכמות עיקריות בחיים: האחת לדעת איך ליפול ולקבל משבר כקרש קפיצה והשני ללמוד בטוב ולא להזדקק שיעורים קשים כדי לצמוח.

יש המון ציטוטים של אנשים משפיעים ומצליחים שאומרים שעיקר ההבנה בחיים היא לא לפחד מהנפילה אלא להבין שהמשבר הוא שיעור שגורם להתפתחות והוא מבורך.

ברגע שאנחנו מפחדים מנפילה אנחנו גורמים לעיכוב בצמיחה של עצמנו. המשבר, המחלה, הגירושין תחושת ה״אין״ כולם מביאים אותנו למצב שנסתכל פנימה על אירועי חיינו, נסיק מסכנות נתקן ונמשיך הלאה.  אמונה עצמית זה להבין שאני עשיתי את המיטב שלי , גם אם עשיתי טעות , ללמוד את הלקח ולהמשיך הלאה בידיעה שאוכל לתקן הכל בכל רגע שאבחר.

מה משפיע על האמונה העצמית?

ישנם מספר פרמטרים המשפיעים על אמונה עצמית :

 • הידיעה שהדברים זמניים ויכולים להשתנות.

אנחנו בשינוי בלתי פוסק, תאים גדלים, תאים מתים וכל הזמן הכל בגוף שלנו זז גם אם אנחנו לא רואים. הוכח כבר ע״י המדע שהגוף אינו מוצק אלא אנרגיה בהשתנות בלתי פוסקת שנראית לעין כמו מוצק אך לא כך הדבר.

אם אנחנו יודעים שהכל משתנה אז כל שצריך לעשות הוא לשחרר את המחשבות והדאגות שמשפעות על הגוף , למלא את עצמנו במחשבות על יכולת, לבנות תוכנית מדויקת, וללכת לפיה גם אם התוכנית תשתנה במהלך הדרך. כן צריכה להיות עשיה , אבל חשוב שהעשייה לא תהיה מתוך פחד אלא מתוך אמונה מוחלטת שמגיע לי שיהיה לי טוב.

העבר הוא העבר וכל שניה אני יכול לתקן ולבנות עתיד טוב יותר. אם נשען עם העבר באופן בלתי פוסק העתיד שלנו יראה בדיוק כמו ההווה הנוכחי, שיכול להיות מאכזב.

 • המשבר הגיע בשבילי כדי שאתפתח.

כל משבר מלמד אותך שיעור או שניים במי שאנחנו. כל משבר מקרב אותנו למי שאנחנו אם רק נבחר לראות את הדברים כך. חלקנו יסבלו מהמשבר ולא יתנו אפשרות לגדילה להגיע בעוד שחלקנו (אם המשבר יקח מספיק זמן) יבין את מטרת השיעור וישנה את חייו בצורה משמעותית. המשבר בגדול הוא סמן חיצוני להשקעת אנרגיה במקומות הלא נכונים. המשבר נועד ללמד אותנו איך להשקיע בחזרה בנו , המשאב האולטימטיבי ,לפתח ולהתפתח.

 • הידיעה שהכל מדוייק עבורי ואני מתקדם בנתיב שנכון לי בדיוק.

הידיעה הזו יכולה לבדה להוריד פחדים רבים ולגרום לחיים להיות פחות כאוטים. מחקרית הוכח הדברים קורים בצורה מדויקת למערך האנרגיה שלנו(דר׳ ברוס ליפטון). משמע, שאנחנו משקיעים את האנרגיה במקום הלא נכון. הולכים לכיוון שלא מחזיר אותנו לעצמנו כלומר לכיוון שגורם לנו להכיר את עצמנו, ולכן יש צורך לקבל אתגר שיחזיר אותנו הביתה. ברגע שמפתחים את האמונה הזו , הדברים הופכים לפשוטים יותר ומנגנוני החרדה פוחתים.

מה הקשר בין אמונה עצמית להגשמה עצמית

אמונה עצמית מביאה להגשמה עצמית. ברגע שאנחנו נמצאים במקום המדויק לנו ברגע נתון, אנחנו מרגישים הגשמה עצמית ברמות גבוהות. הדבר הנכון לעשות כדי להתפתח לכיוון של התפתחות אישית היא לשים לב לרגשות שלכם.

כלל האצבע אומר שכאשר אנחנו מרגישים טוב עם עצמנו, אנחנו בכיוון הנכון וכאשר אנחנו מרגישים מועקה, פחד, קנאה, אשמה, אנחנו בדרך ההפוכה מהכיוון שלכם להגשמה עצמית. השתמשו ברגשות ותתחילו לנווט לפי התחושות.

איך משקמים אמונה עצמית

 • מתחילים בלהבין איך זה מרגיש להרגיש טוב, בלי רגשות אשמה, כעס, כאב, ביקורת, וכו.
 • מנהלים יומן של הדברים שיש לכם בחיים ושמים את הפוקוס עליהם. מתחילים להרגיש טוב, כמה שאפשר יותר
 • מתחילים במסע של היכרות אישית מי אנחנו, במה אנחנו טובים, מי האנשים שמעצימים אותנו, ומוותרים בצורה מוחלטת על הקורבנות והמסכנות. בקורס האונליין באתר יש תוכנית מפורטת איך איך לגלות אתכם ולהחזיר לעצמכם בחזרה אתכם. זה נשמע מוזר אולי אבל אנשים רבים לא יודעים מי הם, אז בכל שלב , כדאי להתחיל לדעת מי אתם.

איזה משפטים יכולים לסייע לאמונה העצמית

בהתחלה המשפטים ישמעו קצת זר, אבל עם התרגול, הדברים יהפכו יותר טבעיים וברורים. כמו נהיגה, בהתחלה מורכבת ואז היא הופכת לטבע שני

 1. אני עושה את המיטב שלי ומעריכה את עצמי על זה
 2. טעויות הם שיעורים שגורמים לי להתקרב לעצמי , לכן אני מקבלת אותם באהבה.
 3. אתגרים הם שיעורים שגורמים לי להתפתח.
 4. כל יום שעובר אני בכיוון למצוא את עצמי. אני מעריכה את ההשתדלות שלי להתפתח.
 5. אני שמה לב לתחושות הטובות שלי בגוף ובוחרת למשוך אותן כמה שיותר.
 6. אני אוהבת את עצמי ,מעריכה את עצמי ומפרגנת לעצמי על מי שאני.
 7. באתי לחיים להינות וכל יום שעובר  אני מוצאת את מוקדי הסיפוק וההנאה בחיי.
 8. החיים הם לטובתי ואני לומדת בכל יום שעובר לחגוג את החיים
 9. האתגרים בחיי הם חלק מההתפתחות שלי וגורמים לי להכיר את עצמי ולהפוך לאדם איכותי יותר ושמח יותר.
 10. אני ראויה לאהוב ולהיות נאהבת. בכל יום שעובר אני עושה משהו שעושה לי טוב.
 11. החיים הם טובים ואני בוחרת לראות את הטוב בחיי
 12. אני ממלאה את עצמי במחשבות חיוביות שבונות אותי וגורמות לי להרגיש טוב עם עצמי
 13. אני בוחרת לראות את הטוב בחיי מהרגע שאני קמה בבוקר ועד שאני סוגרת את העיניים והולכת לישון.

מה הקשר בין אמונה עצמית לביטחון עצמי

אמונה עצמית קשורה לביטחון עצמי , אהבה עצמית והגשמה עצמית. הכל קשור להכל, והכל משתלב עם הכל. ברגע שאדם מאמין בעצמו גם בימים קשים , זה אקט של אהבה עצמית ופרגון. לא יעלה על הדעת שהילד שלכם יבוא הביתה בוכה אחרי כישלון ולא תנסו לנחם אותו נכון? אז תתנהגו כך גם לעצמכם.

ביטחון עצמי זו על הבנה שאנחנו מוצלחים כמו שאנחנו כל עוד אנחנו משקיע בלעשות לעצמנו טוב( להרגיש טוב) בלי לפגוע באחרים כמובן ואמונה עצמית זה ההבנה שמגיע לי את כל הטוב הזה. שתי ההבנות האלה ״ מגיע לי טוב״ ו״ אני מוצלח כמו שאני״ לא מגיעים ממקום של נרקיסיסטיות אלא ממקום של אהבה עצמית. נרקיסיסטיות מגיעה ממקום של העדר אהבה עצמית וזה סוג של פיצוי רגשי.

ההבנה הפנימית המושרשת ש״ אני טוב כמו שאני״ ו״אני ראוי לאהבה ״ הן הבנות  בסיסיות שאנשים איבדו עם הדרך. בשלב מסוים הבנו שאם לא נעשה מה שמצפים מאתנו, איננו ראויים לאהבה לכן במהלך הדרך התחלנו בתהליכי ריצוי בלתי פוסקים חשם הדרך קצת הלכה לאיבוד. אבל… גדלנו, בגרנו והגיע הזמן להחזיר לעצמנו את מה שמגיע לנו. אנחנו ראויים לאהבה מעצם היותנו.

אנחנו צריכים לפתח את ההבנה הזו יום יום שעה שעה ולבחור אותה עד שהיא תהפוך להיות טבע שני. אנחנו חיים את החיים בשבילנו, לא בשביל אף אחד אחר ואנחנו האחראים היחידים על האושר שלנו. זה המטרה שלנו בחיים הללו. לדאוג לאושר שלנו. והורינו ילדינו ובני זוגנו, צריכים לדאוג לאושר שלהם. ברגע שאנחנו לוקחים אחריות לאושר של אדם אחר, אנחנו לוקחים לו את כל האחריות מחייו.

איזה פעילות יכולה לחזק את האמונה בעצמך

 • כתיבת יומן של כל הדברים שאנחנו מעריכים בחיינו
 • בחירת חברים שמרימים אותנו וגורמים לנו להרגיש טוב
 • פיתוח היכרות מעמיקה עם מי שאנחנו(יש באתר תוכנית אונליין לגילוי עצמי )
 • לעשות כל יום דבר טוב לעצמנו שנתחיל לפתח רגשות של אהבה לעצמנו
 • להפסיק בצורה מוחלטת לבקר את הטעויות שלנו ונתחיל להסתכל עליהן מזווית קצת אחרת
 • מדיטציות חיוביות שיעזרו לנו להתחיל לשנות את מערך המחשבות שלנו

למה כדאי להשתתף בפעילות להעלאת אמונה עצמית

ברגע שאדם מבין שעליו להשקיע בעצמו, החיים קצת משנים כיוון. רובינו משקיעים בנראות, בבגדים , בחומר, אבל הכרחי להשקיע בדברים שגורמים לנו להרגיש סיפוק עמוק ולטווח ארוך. קניות לדוגמא זה סיפוק לטווח קצר שמתרגלים אליו מהר אבל תחושה של סיפוק פנימי ומשמעות זה משהו שנשאר לאורך זמן. כל דבר שלא תקנו ישאיר אתכם ריקים אם לא תמלאו את עצמכם מבפנים.

שימו לב לעובדה שכל דבר שאתם רוצים נובע מהרצון שלכם להרגיש טוב עם עצמכם. אם תלמדו להרגיש טוב עם עצמכם ללא הקניה של הדבר החדש, השמחה הפנימית תנבע מבפנים ולא תהיה תלויה אירוע חיצוני. אמונה עצמית היא הבסיס לכל אבני היסוד הרגשיים, כדי לבנות אני חזק, שמח ומסופק. ההשקעה בעצמכם תגרום לכם להרגיש חיים, תשנה את זווית ההסתכלות על החיים ותגרום לכם לעוף.

אני יודעת שזה נשמע הזוי אבל זה מה שזה עושה לי. כל יום זה סיפור אהבה עם החיים. כל יום מקדם אותי לשלב שבו אני יותר באה לידי ביטוי בחיים אלו. כל יום מגיעים לשיאים רגשיים יותר גדולים. וכן, כמובן שיש אתגרים בדרך. וכן, לפעמים הקשיים לא נעימים בהתחלה, אבל אם אדם בוחר לראות את החיים כמו סיפור אהבה, אז כל הסובבים אותו מתאימים את עצמם לסיפור האהבה הזה.

יהיו אנשים שיעצבנו בדרך ויהיו אנשים שיורידו, אבל אנחנו נלמד לשים את הפוקוס בתחושות הטובות והעיף את עצמנו למעלה. לפעמים זה יצרוך משמעת עצמית גדולה , ולפעמים ניפול בדרך לתסכול ולאומללות, אבל בכל יום נתקדם עוד צעד אחד כלפי מעלה למקום שאנחנו רוצים להגיע ולא ניתן לחיים להכניע אותנו או לקראת לנו באופן בלתי מודע. ניצור , במודעותינו, את החיים שאנחנו רוצים לעצמנו.

נתעכב על מה שעושה לנו טוב, ונמחק את מה שמוריד אותנו, נגרום לפוקוס שלנו להתמקד במה שמרגיש לנו טוב ונמחק את מה שמרגיש לנו רע. ככה עקב אחר אגודל , נתחיל לבנות לעצמנו חיים חדשים, מעניינים שנוכל להגדיר אותם בשתי מילים חזקות ביותר. נתחיל יום אחר יום ליצור לנו את ״גן עדן״ .

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp