חשיבה חיובית

חשיבה חיובית

חשיבה חיובית היא דרך חשיבה שנועדה להציג את המציאות באור יותר חיובי ולהפוך את החיים לקלים ונעימים יותר. חשיבה זו ניתנת לאימון ונרכשת עם התרגול היומיומי. יש אנשים שנולדים יותר חיוביים בעקבות חינוך והסביבה בה גדלו , אך גם אנשים שהגיעו ממציאות חיים שונה , יכולים לאמץ שיטה זו בכל זמן שיבחרו. יש הנוטים לחשוב שחשיבה חיובית היא מלאכותית ואינה אמתי.

אך מחקרים רבים מוכיחים את הקשר בין חשיבה חיובית ואופטימיות לחיים בריאים יותר , קלים יותר ונעימים יותר. יש אפילו מחקר מעניין שקושר בין אנשים חיוביים לאפקטיביות בעבודה והצלחה בחיים בכלל. אז גם אם בהתחלה זה נהיה קצת מלאכותי זה שווה את המאמץ וההשקעה בעצמכם ובחייכם. שהתהפכו חשיבה זו לטבע שני עבורכם, החיים יהיו מתגמלים ונעימים יותר.

כיצד חשיבה חיובית יכולה להשפיע עלי?

חשיבה חיובית יכולה להשפיע על כל אדם שרוצה ומאמין שחשיבה זו יכולה לעזור עליו. אם אדם מתחיל לאמץ עקרונות של חשיבה חיובית אבל כל הזמן מטיל את הדרך בספק, אז גופו ייצר התנגדות וימנע מהאינפורמציה החיובית להיכנס פנימה לתוך התת מודע שלו או כפי שאני אוהבת לכנות את זה , למערך האמונות והמחשבות שלו. כל מי שרוצה לנסות את זה ולתת לזה לזה צ׳אנס חייב להבין שזאת דרך חיים .

לראות את הטוב בחיים ואת הקסמים שהחיים טומנים בחובם זאת בחירה בחיים לדעתי .זו בחירה בחיים קלים ונעימים שפועלים לטובתנו ולא בחיים מלאי ציניות ולוחמנות.  חשיבה חיובית מאפשרת לחיים להיות נעימים יותר כי גם שקורה אירוע לא נעים אז יש בו יתרונות שמקדמים אתכם. אם הפוקוס שלכם יהיה ביתרונות הללו פתאום האתגר יראה באור אחר ולא יהי כזה עונש.

פתאום האתגר יהיה חלק מהדרך ולא מכה נטולת פתרון. חשיבה חיובית מעצבת אישיות וגורמת לחיים להיות לטובתכם לפחות בהרגשתכם.

האם לחשיבה חיובית יש השפעה על הסביבה?

אנשים מושפעים זה מזה. ברגע שתאמצו עקרונות של חשיבה חיובית , סביבתכם הקרובה תתחיל להרגיש בשינוי. חשוב להבין שפחות כדאי לאמץ גישה חיובית בשביל הסביבה. זה מעמיד אתכם במקום מבקר כלפי הסביבה מה שאינו אקט חיובי כלל. עליכם לאמץ גישה חיובית בשבילכם. הסביבה תגיב או לא תגיב זה אחריות הנוכחים בסביבה ועליכם לתת לכל אדם להחליט על חייו.

יש תאוריה שאומרת שחמשת האנשים הקרובים ביותר אליכם מושפעים מהאנרגיה שלכם ואתה משלהם אז אם הסביבה יקרה לכם כדאי לאמץ חשיבה חיובית כדי להשפיע על חייכם וחיי כל הסובבים אותך.

כיצד מיישמים חשיבה חיובית?

כדי ליישם דרך חשיבה חיובית עליכם להתחיל לראות את הטוב בכל דבר שקורה לנו. גם אתגרים מורכבים טומנים בחובם הרבה הזדמנויות. מפסיקים לקטר ולבקר את הסביבה. מבינים שכל אדם עושה את מיטב יכולתו ברגע נתון ומכבדים כל אדם. בראש ובראשונה מכבדים את עצמכם. מתייחסים בצורה מכובדת לעצמכם ולא מבקרים את עצמכם על טעויות.

חשוב שתבינו שבכל רגע נתון אתם עושים כמיטב יכולתכם אז אם עשיתם טעות זה היה הטוב שלכם ברגע ההוא. סלחו לעצמכם על טעויות העבר ותמשיכו הלאה בדרך. תהיו טובים לעצמכם. תשתדלו לא לרכל על אף אדם או אירוע ורואים את החיוב בכל דבר. גם אם זה יהיה קשה בהתחלה וזה יראה מלאכותי, באמצעות תרגול, זה נרכש. יום ועוד יום ואז מתבצע השינוי. יום אחד תקומו בבוקר ותראו את החיים אחרת.

יתחשק לכם לחייך לכל אדם ולכל סיטואציה וכן, בעזרת תרגול זה מגיע. הטיפ היחיד שיש לי לתת לאנשים שמתחילים עכשיו בשינוי הרגלי חשיבה לחיוביים הוא שזהו תהליך וצריכים להיות מחויבים לתהליך. צריך לדאוג ששום מחשבה שלילית או ביקורת לא ישפיעו עליכם. אתם חיוביים בדרככם ושום אדם לא יסיט אתכם מהדרך הזאת.

איך לבנות הרגל של חשיבה חיובית?

בניית הרגלים זה אחד הדברים הכי לא טבעיים שיש היות והמערכת של האמונות שלנו עוד לא מכירה את הדברים.  ללמוד ללכת לקח לנו זמן ומאז אנו מתרגלים את זה (רובינו לפחות) אבל מאז שזה הפך לטבע שני. אין אנו משקיעים כל מאמץ בלעשות את זה. כך גם לרובנו הנהיגה. בניית הרגל של חשיבה חיובית יעלה לנו את דפוס החשיבה החיובי ללא כל מאמץ כמו אופניים , הליכה, מריחת קרמים ועוד.

דברים טבעיים עבורנו שלא מתבצע כל מאמץ לבצע אותם. ברגע שחשיבה חיובית תהפוך לטבע שני עבורכם ולא יתבצע שום מאמץ בלבצע אותה, אז ורק אז תדעו שהחיים מתחילים לעבוד בשבילכם. כדי לבנות הרגלי חשיבה חיוביים צריך לתרגל שוב ושוב עקרונות של ראיית הטוב בכל דבר, לא לרכל על שום אדם ולהפסיק באופן טוטלי לבקר את הסביבה.

צאו מתוך נקודת הנחה שכל אדם עושה את המיטב שלו ברגע נתון ואתם לא יכולים לדעת מה הולך לאדם השני בראש ומכאן אין מקום לבקרו. לא בשבילו, לא בשבילכם ובטח לא בשביל ההתפתחות האישית שלכם.

תרגילים לחשיבה חיובית

ישנם מספר תרגילים שיעזרו לכם לאמץ חשיבה חיובית לחייכם.

  • ראשית תקנו מחברת מגניבה ובה רשמו את כל הדברים שיש לכם ואתם מודים עליהם.

כל יום שעובר רשמו עוד דברים שיש לכם סיבה לחייך ולהיות מרוצים. בתחילת הדרך תיצמדו לדברים חומריים (ככה זה בדרך כלל)  ולאט לאט עם הזמן תתחילו לחפש תחושות שעושות לכם טוב כגון שהות בטבע שגורמת ללב לחייך או מקלחת חמה ביום קר מחממת את הגוף מבפנים גורמת לתחושה טובה. עם הזמן והתרגול הדברים יהפכו טבעיים לכם.

  • תרגיל נוסף לעידוד החשיבה הבונה והחיובית הוא לשים לב לכל הדברים הטובים שקורים לכם כתוצרה מאתגרים.

אין אדם שלא עומד באתגרים. כולם במהלך חייהם יאלצו להתקל באתגר , ההבדל בין אדם לאדם הוא איך הוא מקבל את האתגר ומה האתגר עושה לחייו ,  אם האתגר שובר אותו או מחזק אותו. התחילו לרשום את כל היתרונות של האתגר שהגיע לפתח דלתכם.

אין זה משנה מה האתגר, הדבר היחיד שמשנה הוא אילו יתרונות ושיעורים מעניינים צמחו מהאירוע הזה. במחברת שלכם רשמו את כל היתרונות של האתגר לחייכם ואם במהלך היום או השבוע תזכרו במשהו נוסף המשיכו לכתוב. זה תרגיל שלא נגמר.

  • תרגיל שאני אוהבת לתת בהרצאות ובסדנאות שלי הוא לכתוב איך יראו החיים האידיאליים שלכם. בתרגיל זה אני אוהבת לחבר אנשים לחלומות ושאיפות שלהם וברגע שזה קורה פתאום הם מעיזים לחלום ולראות באופציית החיים האידיאלים כאופציה אפשרית ניתנת למימוש. ברגע שאדם מתחיל להבין מה בדיוק הוא רוצה ואיך בדיוק זה מרגיש הגישה שלו לחיים משתנה והופכת ליותר חיובית ופרודוקטיבית.

לסיכום חשיבה חיובית כאשר הופכים אותה לדרך חיים, ולא מאפשרים לספקנות ולציניות להתגנב פנימה, יכולה להפוך לכלי פשוט שיקל על חיינו ויגרום להם להיות טובים יותר.

חשיבה חיובית כמו כל הרגל דורש תרגול עד שהוא הופך לטבע שני. ברגע שזה קורה, הדברים נהיים טבעיים, הערכת הטוב בחייך הופכת טבעית ולא דורשת מאמץ יותר והחיים מחייכים אליך. לעיתים ההתחלה נראית קצת מגושמת ומלכותית אבל עם הזמן זה הופך לטבעי יותר וקל לביצוע.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp