עירית וולד התפתחות אישית

אמונות מגבילות

מהן אמונות מגבילות?

אמונות מגבילות הן אמונות שעצם קיומן מרחיק אותנו מהמטרה שנרצה להגיע אליה. זה לא משנה מהי האמונה, כל עוד היא גורמת לנו לתירוץ או מרחיקה אותנו מההבנה שאנחנו מסוגלים, היא מגבילה את צעדינו.
בין אם האמונה היא שאין לי כסף כי אני צעיר מדי, מבוגר מדי,באתי מהמשפחה הלא נכונה, התחתנתי לאיש הלא נכון, אירועי חיי מובילים אותי לכך או כל אמונה אחרת המרחיקה אותנו מלהגיע למטרה שהיינו רוצים היא נחשבת כמגבילה. הסיבה שהיא נקראת כך היא בגלל העובדה שהיא מגבילה את צעדינו וגורמת לנו להאמין ( גם אם זה נכון ) שאנחנו לא מסוגלים.

ישנם המון אמונות מגבילות אבל אם תשאלו את עצמכם למה לא הגעתם לאן שרציתם ותצוץ תשובה, הגיונית ככל שתהיה, זו אמונה מגבילה.דרך מעניינת להתמודד עם אמונה מעכבת היא למצוא אדם אחר בעולם שחווה את אותו קושי והצליח להגיע לתוצאה. אם תמצאו אדם כזה האמונה תתחיל להיחלש עם השנים.

 

כיצד מזהים אמונה מגבילה?

● בדרך כלל היא שלילית ״ אני לא יכול כי אני מבוגר מדי״
● היא מעוררת בכם רגשות עזים
● אתם מאמינים לה לחלוטין וממש צריך להשקיע משאבים כדי להראות לכם מציאות אחרת
● היא תמיד תכשיל אתכם ותשמש ״תירוץ״ מדוע לא הצלחתם במה שכל כך רציתם.

 

מדוע חשוב להכיר את האמונות המגבילות שלנו?

ברגע שנופל לנו האסימון שאמונה מסוימת מגבילה אותנו מלזהור או לחיות כפי שהיינו רוצים, מתחיל להתבצע במוח ניסיון של למצוא אמיתות אחרת. ברגע שאתם מבינים שהיא מגבילה , המוח הקוגניטיבי ינסה למצוא חלופות ופתרונות.

כשמבינים שיש משהו באמונה שלנו שמגביל ומעכב אותנו , הפתרון הוא כבר יותר קל. אם נדע שיש אנשים רבים שיצאו ממצב כמו שלכם מחוזקים , תוכלו לבדוק איך יוצאים מהמצב , מה נכון עבורנו, נבין שזה אפשרי, האמונה לאט לאט תלך ותצטמצם.

אתם מתחילים לקחת אחריות על החיים והם כבר לא אקראיים. חיים מציאות שאפשר להתמודד איתה, חיים שבדרך חשיבה מסוימת אפשר כבר לראות את המציאות אחרת. יש בחיים אמיתיות קשות ועדיין יש הרבה דרכים להסתכל על אירועים שונים ממקום לא הקורבני אלא לוקח אחריות. לבוא בטענות לחיים זה אחד מהאקטים שהכי הרבה שואבים אנרגיה מכם.

זה גורם לכם לחשוב מחשבות בלתי פוסקות על אירוע שלא מצמיח אתכם ושואב כל כוח אפשרי. הבעיה שנוצרה שאנחנו כבר מכורים לתחושת הקורבנות. החכמה, להפסיק את מחשבות הכישלון כמה שיותר מהר ולאמץ במקומם גישה אופטיבית, מלאה בתעוזה , שיתכן בהתחלה תהיה מלאכותית אבל עם הזמן תהפוך לטבעית.

 

איך מתגברים על אמונות מגבילות?

יש דרכים רבות להתגבר עליהן. הדרך הפשוטה ללכת למאמן (קואצ'ר)שיעזור לכם בדרך וישאל את השאלות הנכונות. דרך נוספת היא למצוא סימוכין של אנשים עם אתגר דומה שצלחו את האירוע ומבינים מה יש בבסיס האמונה שלהם שתוכלו לאמץ.

בזה שאתם מוצאים אנשים שהצליחו להתגבר על אתגר דומה אתם מתחילים לשבור את נכונות האמונה. אם זה הצליח לאדם אחר סימן שהאמונה כבר לא אבסולוטית, עכשיו כבר יש לה סדקים.

דרך נוספת לגבור על אמונה מגבילה היא בשיטת ביירון קייטי. שיטה זו מערערת את בסיס הנכונות במחשבות שלנו. שווה ללמוד את השיטה ולראות איך שום מחשבה ואמונה שלנו לא נכונה באופן אבסולוטי. הכל מזווית ראייתו של המתבונן ואוסף אירועי חייו שגרמו לו להגיב בצורה מסוימת על המציאות.

מכירים את סיפור מוכרי הנעלים שטסו לאפריקה? שני מוכרי נעלים מגיעים לאפריקה, האחד מצלצל אחרי שבוע לבוס שלו ואומר לו ״תחזיר אות הביתה לאף אחד אין כאן נעליים״ השני מצלצל לבוס אחרי שבוע ואומר״ הגעתי למכרה זהב, לאף אחד אין נעליים״ .

בניסיון לערער את האמונה ״ אי אפשר למכור נעליים במקום שלאף אחד אין נעליים״ עומדת אמונה מגבילה ״ זה בלתי אפשרי״ או ״קשה כאן יותר במקומות אחרים״. זוית ראיה אחרת תגרום למציאות אחרת ולבחירות אחרות לגמרי, מכאן מעשים אחרים ומציאות אחרת לגמרי.

חשוב לזכור, אין נכון ולא נכון, צודק ולא צודק. השאלה היחידה שצריכה להשאל אם האמונה הזו תורמת לכם להגיע למקום שתרצו להגיע אליו.

 

איך מתמודדים עם אמונות מגבילות בזוגיות?

זוגיות או כל נושא אחר קשורים לזכרונות העבר שלנו ולפרשנות שנתנו להם. לעיתים בגלל שזוגיות משקפת נושאים של אהבה עצמית, ההתמודדות מולה כואבת במיוחד. הרבה אנשים שחוו בדידות או ביקורת בילדותם מוצאים מערכות יחסים עם חברים בגיל מוקדם ואז עם בני זוג בגיל מאוחר יותר ש״יושבות״ על אותם מקומות.

בדרך כלל אם תשאלו מתגרשים מה הסיבה העמוקה לגירושין הם יגידו שהם מרגישים לבד, לא סומכים, לא מרגישים אהובים. השלישיה הזו קשורה לניתוח של כל אחד לגבי מהי חברות או זוגיות והפער שהיא יוצרת עם המציאות.

אמונה מגבילה כגון ״ אני לא יודעת לפתח מערכת יחסים ״ תביא לקשרים רדודים וקצרים
אני כל הזמן בודדה-> תביא למציאות של מערכות יחסים קצרות אם בכלל
אני לא ראויה לאהבה-> מערכות יחסים צולעות ולא מפרגנות

אתגר במערכת יחסים מביא עימו מורכבות בחשיבה שבן הזוג הוא הגורם לבעיה אבל בעצם הסיבה העמוקה יותר נובעת פרשנות לקויה של חברות,בדידות,אהבה עצמית וקבלה שבעצם נרכשה בגילאים צעירים וגורמת לפרשנות מסוימת על אירועי החיים. כמעט אף פעם הבעיה לא נמצאת בבן הזוג אלא בפרשנות שלנו לדברים שעשה שגרמו לנו לכאב עמוק.

בחלק מהמקרים גירושין זה רצון עז להפחית את סף הכאב ברגע זה מהגוף. אנשים מעדיפים להפרד עכשיו ברגע זה רק שהכאב לא ימשיך. מה שקורה בפועל שאם לא פותרים את הבעיה, אירועים דומים יכנסו לחיינו בדרכים אחרות , לעיתים בתחפושות רבות ומגוונות.

 

איך לשחרר אמונות מגבילות לגבי הכסף?

כסף הוא נושא מאוד מעניין. ברגע שאנחנו מבינים את האמונות המעכבות שלנו לגבי כסף, כל המציאות יכולה להשתנות ביחס לקבלת שפע.
ישנם אמונות כגון ״ כסף הוא מושחט״ או ״מרבה נכסים מרבה דאגה״ או ״כסף גורם למחלות״ או ״כסף מרחיק אותי מילדיי״.״ כסף לא גדל על העצים״ ״אין כסף קל״. את האמונות הללו שמענו בגיל צעיר מהסביבה הקרובה ואנחנו ע״י מציאות חיינו מוכיחים שהן נכונות.

התייחסות לכסף והאמונות לגביו כסף הוא אחד התחומים המרתקים. אנחנו נותנים חשיבות גדולה לכסף ובעקבות זאת מתגבשות אצלנו אמונות מגבילות לגביו. כסף הוא אנרגיה. אם נתייחס אליו בשוויון נפש, הוא יאבד מכוחו לגבינו.

כאשר אנחנו דואגים מהכסף, מפחדים מהכסף, מסתובבים סביבו בחרדה, מעמדו אצלנו בראש עולה. לעולם ועד , אדם שמפחד מהכסף יהיה חלש יותר ביחס לכסף.

כולם יודעים שאדם עשיר אינו אדם מאושר אז מדוע אדם עשיר נחשב מצליח יותר? מה יש בבסיס האמונה שהצלחה בחיים היא צבירת כסף ונכסים? ובכן, בגלל שאנשים רבים מעוניינים במשאב אנרגיה שנקראת כסף והוא בלתי מושג כביכול להמון ( מה שלא נכון), מעמדו עולה והוא הופך לנחשק.

ישנם אינספור ספרים לגבי הסתכלות אחרת על כסף ואיזה פעולות אנשים עשו אותו כדי לצבור כסף. הרעיון להבין הוא שברגע שמגיעה מחשבה״ אני לא מצליח לגמור את החודש״ היא מתחילה להשפיע עליכם. על הגוף, על מערכת החיסון, על מערכת האמונות על הכל.באותו הרגע צריך להיות מודע, להחליף חשיבה, להחליף אנרגיה(לקפוץ, לרוץ, לשמוע שיר אהוב וכו) ולהחליף למחשבה אחרת בונה יותר.

אחרי תקופה, שאתם לא נותנים לאמונה לשלוט בכם, האמונות יחלו להשתנות. פתאום המציאות תראה עצמה באור אחר. פתאום לא תפחדו מהכסף יותר והזדמנויות מעניינות יכנסו לחייכם.

לי הייתה אמונה לגבי כסף -כדאי להזדקק לפחות ולהרוויח פחות כלומר להרוויח פחות ולבזבז פחות.בבסיס האמונה עמד אבי שלא היה בבית, עבד כל הזמן, ולא היה לנו בכלל קשר איתו. בראייתי הוא סיים לבד. האמונה היתה-ככל שאני אזדקק לפחות ככה אוכל להרוויח פחות ולא אתן את כל חיי לעבודה ואפסיד את ילדיי.

אבל עם התרגול הבנתי שכאשר עושים עבודה שמרגשת אותנו העבודה גורמת להתפתח ואין צורך לצמצם את עצמי או להפסיד את ילדיי אז (ורק אז) פתאום הכסף כבר לא היה מוקד לדאגה וכל הסתכלותי עליו השתנתה.

 

באילו אמונות ניתן להחליף אמונות מגבילות?

אני מאוד אוהבת להחליף אמונות מגבילות בהיגדים או אפירמציות. הרעיון הוא לא ליצור שקר או התנגדות בגוף אלא לדרג את האפרמציה שתהיה קלה לעיקול. לדוגמה אם הבנתי שאמונה מקבילה שלי שאני לא מספיק טובה אני מחליפה אותה באמונה ״ כל יום שעובר אני מרגישה יותר ויותר טובה. אני משתבחת והתחושה נעימה לגופי״ על האפרמציה הזו חוזרים המון פעמים והיתרון המאוד משמעותי בה שהיא לא מייצרת התנגדות בגוף.

תת המודע יתן עוד עובדות שכל יום שעובר שאני משתבחת והאפרמציה הזו לא תייצר התנגדות. היא לא חד משמעית ומדברת על התפתחות ולא על התוצאה הסופית. היתרון הגדול בעבודה יום יומית איטית וקבועה הוא שהיא יסודית.

כל יום משמישים נתיב חדש במוח שלאט לאט בעבודה איטית ומתמשכת מתעבה הנתיב החדש והופך להיות חלק בלתי הפיך מהמוח. יום אחד פשוט מרגישים את זה. מרגישים איך זה מרגיש להיות מספיק טובים כפי שאנחנו.

באחד הבלוגים פעם הזכרתי את ההבדל בין חנות פרחים ומשתלה. בחנות פרחים עם הזמן הפרחים נובלים,קמלים, ובמשתלה עם הזמן השתילים משתבחים. עץ קטן עולה פחות ועץ גדול שמשתבח עם הזמן עולה יותר.. תהיו המשתלה. זה שכל יום שעובר אתם משתבחים ותשתמשו נכון בזמן שיגרום לכם להבין יותר את עצמכם , להכיר יותר את יכולותכם ולאהוב את עצמכם יותר ויותר.

 

יש המון אמונות מגבילות שניתן להחליפן בהיגדים חיוביים שלא ייצרו התנגדות כגון:

● אני לא מסוגלת-> בתנאים הנכונים עבורי אני יכולה לעשות הכל.
(לאט לאט שוברים את האמונה שאני לא מסוגלת ובונים במקומה אמונה אחרת.)
● כסף ירחיק אותי מהמשפחה -> רק אני מחליטה מה מקרב או מרחיק אותי מהסובבים אליי.
(כסף הוא אנרגיה והיא לא יכולה להרחיק אם אני לא מאמינה שהוא הרסני לגביי.)
● אם אני לא אצליח בעבודה אני לא שווה כלום -> אני שווה בכל מקרה ועליי רק למצוא את העבודה שתביא את יכולותיי המיוחדים לידי ביטוי.
● כסף לא גדל על העצים-> יש המון אנשים שיודעים לעשות כסף קל, עליי רק ללמוד את השיטה.
● גברים גרושים רוצים רק להנות ולא מחויבות-> אני משדרת אנרגיה של אהבה ומושכת לחיי את הגבר הנכון שיאהב וירצה להיות אהוב.

לסיכום, אמונה מגבילה היא אמונה שעלינו לשחרר מחיינו אם נבחר, כדי להשיג את החיים שנרצה עבורנו. כדי לשנות צריך אומץ והתמדה. אם יש לכם את שניהם, הדרך להצלחה בטוחה וברורה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp